BELYSNING / Bordslampor / Bordslampfötter 10302049
*
nr 1030 2049
Bordslampfötter
2 st. keramik, UE Upsala-Ekeby, fotnagg
Utrop:
300 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 11 april 2016
kl 19:12:29
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
5/4 23:19:50
1
100 kr
9/4 18:41:39
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby".
År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordslampa bordslampfötter bordslampor fotnagg keramik svensk keramik svenska keramiker ue upsala-ekeby uppsala ekeby uppsala-ekeby upsala ekeby upsala-ekeby
-
8207 Bordslampa
1940-tal, trä och mässing, no 15378. Höjd: 51 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:39
-
8093 Bordslampa
Harri Koskinen, "Block Lamp" för Design House Stoc..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:24
-
8062 Bordslampa
Mässing med glasskärm. Höjd: 50 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:19
-
6491 Bordslampa
mässing. Diameter: 44 cm, höjd: 55 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:37
-
8255 Bordslampfot
mässing. Höjd: 57 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:55
-
8161 Bordslampfot
Upsala-Ekeby, glaserad keramik. Diameter: 20 cm, h..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:53
*
Bordslampfötter
nr 1030 2049
Bordslampfötter
2 st. keramik, UE Upsala-Ekeby, fotnagg
| Utrop: | 300 kr |
|---|---|
| Såld: | 150 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 11 april 2016 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 5/4 23:19:50 | 1 | 100 kr |
| 9/4 18:41:39 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordslampa bordslampfötter bordslampor fotnagg keramik svensk keramik svenska keramiker ue upsala-ekeby uppsala ekeby uppsala-ekeby upsala ekeby upsala-ekeby
-
8207 Bordslampa
1940-tal, trä och mässing, no 15378. Höjd: 51 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:39 -
8093 Bordslampa
Harri Koskinen, "Block Lamp" för Design House Stoc..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:24 -
8062 Bordslampa
Mässing med glasskärm. Höjd: 50 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:19
-
6491 Bordslampa
mässing. Diameter: 44 cm, höjd: 55 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:37 -
8255 Bordslampfot
mässing. Höjd: 57 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:55 -
8161 Bordslampfot
Upsala-Ekeby, glaserad keramik. Diameter: 20 cm, h..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:53



